poniedziałek, 15 września 2014
Zarabiaj i Pożyczaj- Nie daj się zrobić w balona
Autor: Get-Money.pl
Skąd się biorą problemy?
Kredyty udzielane przez banki są wypłacane na podstawie umów kredytowych, które z kolei są dość dobrze opisane w rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego. Ponieważ instytucje pozabankowe (zwane też parabankami) nie są objęte nadzorem KNF, udzielają pożyczek na podstawie umów cywilnoprawnych. Te zaś nie mają jednego, uniwersalnego wzorca, który mógłby posłużyć jako podstawa do stworzenia kryteriów porównawczych. Każda pożyczka pozabankowa jest inna, dlatego stworzenie porównań jest dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku klasycznych kredytów. Z tego samego powodu porównywarka pożyczek pozabankowych musi być aplikacją uproszczoną.
Czym różnią się pożyczki między sobą?
Kiedy przychodzi do porównania, najważniejsze jest, aby znaleźć wszystkie istotne różnice. Pożyczki pozabankowe zwykle mają podobne oprocentowanie, ale bardzo różne RRSO. To oznacza, że spora część rzeczywistych kosztów pochodzi nie z oprocentowania samej pożyczki, bo to ma ustaloną górną granicę, której przekroczenie nazywa się lichwiarstwem, ale z opłat dodatkowych. Tutaj właśnie należy doszukiwać się największych różnic między poszczególnymi pożyczkami.
Jakie opłaty i jak mogą się zmienić?
Zmieniają się przede wszystkim prowizja oraz opłaty za wysłanie wezwań do zapłaty. Wysokość jest zawsze uzależniona od wysokości udzielonej pożyczki. Niektóre firmy, w ramach promocji, udzielają pierwszej pożyczki bez prowizji.
Kwota i termin spłaty.
Porównywarka pożyczek musi bazować na podanych przez użytkownika wartościach. Zawsze są one dwie: kwota pożyczki i termin spłaty. Poszczególne instytucje tworzą bardzo różne oferty. Pełen przegląd daje rozpiętość kwot pożyczek od 50 do 5000 złotych i okresów spłaty od jednego dnia do nawet dwóch lat. Oczywiście obie te wartości mogą zmieniać wysokość oprocentowania oraz prowizji – jest to jednak kwestia wewnętrznych regulacji każdej firmy. Oczywiście w poszczególnych firmach widełki cenowe i terminowe są ustalone inaczej.
Jak wybrać porównywarkę?
Jest wiele dostępnych porównywarek, ale to, którą z nich wybierzesz, ma ogromne znaczenie. Ile jesteś w stanie wymienić nazw firm pożyczkowych? 2, 3 czy 5? Dobra porównywarka musi pracować przynajmniej na ofertach 10 pożyczkodawców. Oczywiście parabanków jest przynajmniej kilkadziesiąt, ale chodzi o to, aby w wynikach porównań uwzględnić jedynie te firmy, które są w stanie bezpiecznie wypłacać pożyczki. To zadanie, zadanie wyboru firm do porównania, należy do autora porównywarki, dlatego warto wybierać solidne serwisy finansowe.
Wybierając porównywarkę pożyczek pozabankowych skup się więc nie tylko na samej ilości porównywanych ofert, ich aktualności, ale także na sposobie przedstawienia. Korzystaj z porównywarek czytelnych, ponieważ wtedy masz pewność, że narzędzie nie zostało stworzone po to, aby wprowadzić cię w błąd. Krótko mówiąc – im staranniej przygotowana porównywarka, tym bardziej możesz jej zaufać.
Z porównywarki przejdź dalej.
Pamiętaj, aby po wstępnym wyborze pożyczki w porównywarce, sprawdzić jej dokładny opis. Ze względów praktycznych nie podaje się w porównywarkach wszystkich możliwych informacji, a jedynie te najistotniejsze. W przeciwnym razie narzędzie to byłoby niezrozumiałe i nadmiernie skomplikowane, a porównywarka ma pomagać w dokonaniu wyboru, a nie podejmować decyzję za ciebie. To narzędzie, dzięki któremu nie dasz się zrobić w balona.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz